
Janův hrad
Janovu hradu většinou neřekne nikdo z místních jinak, než Janohrad. Byl postaven někdy v letech 1801 – 1808 jako umělá zřícenina podle projektu Josepha Hardtmutha, ano, pana vynálezce tužky, které v Lednicko-valtickém areálu projektoval mimo jiné např. také Minaret nebo Kolonádu na Reistně.
Stavba Janova hradu
Při stavbě Janohradu musel Joseph Hardmuth řešit nejeden malý problém, ale tím největším zcela určitě bylo zdejší velmi nestabilní zmáčené podloží lužního lesa. Toto podloží bylo v první řadě třeba zpevnit velkým množstvím dřevěných trámů. Teprve na těchto trámech bylo možné v tak nestabilním podloží začít stavět.
Janův hrad je postaven z kamenů, které sem byly přivezeny z nedalekého velkomoravského hradiště Pohansko.
Záměr a účel stavby Janova hradu
Architekt již tenkrát stavěl hrad s tím, že bude působit jako zcela hodnověrná zřícenina hradu. Dbal opravdu na každý detail a držel se spousty starých zásad při stavbě hradů. Na rozdíl od ostatních napodobenin zřícenin byl ale Janův hrad od samého začátku stavěn tak, aby jej bylo možné obývat při příležitostných honech a aby také plnil roli loveckého zámečku a myslivny v jednom.
Jak se na Janův hrad dostanete
Z Břeclavi se k Janohradu dostanete po zelené turistické značce a nebo plavbou na lodi z některých přístavů Lodní dopravy Břeclav, případně ze zámeckého parku v Lednici.
Janův hrad – oficiální stránky hradu najdete.