Kolonáda na Reistně

Kolonáda na Reistně

je dominantou krajiny v okolí Valtic a jejich okolí. Tak jako pár dalších památek Lednicko-Valtického areálu, Kolonáda na Reistně je také dílem slavného architekta – Josefa Hardmutha.  Z dalších jeho děl je možné spatřit v blízkém okolí např. Janův Hrad nebo např. Minaret, který naprosto svým slohem nezapadá do místní krajiny. Právě kvůli tomu je o to více zajímavý.

Lichtenštejnové se měli vzájemně rádi, uctívali vzájemně jeden druhého a také své předky. Německé nápisy na zdích kolonády hlásají: “Syn otci, bratr bratrům” a “Nezapomenutelným předkům jediný zůstávající syn”.

Kolonádu na Reistně začal stavět Alois I. z Lichtenštejna ale dokončil ji až jeho mladší bratr Jan Josef I. Povídá se, že za Aloise stavba kolonády rostla jako po másle, ale za období jeho bratra zpomalovala tak dlouho, až se nakonec její stavba úplně zastavila. Věřte nebo ne, důvodem zastavení byly finance. Ano, i tehdejší šlechticové nejbohatší rodiny, jaká v této době žila na území dnešní České Republiky, měli už tenkrát potřebu řešit i takové “malichernosti”, jako finanční otázku věci.

Paradoxně právě to byl jeden z důvodů, proč byly nejbohatší rodinou – odmítali totiž utrácet za zbytečnosti. Pokud si někdo stěžujete, jak je to v dnešní době zlé a složité, že je všechno jen o penězích apod., tak vězte, že tento problém tady existuje ještě déle, než peníze samotné vůbec spatřily světlo světa.

V turistické sezóně slouží Kolonáda na Reistně současně také jako vyhlídka, ze které je nádherný rozhled do širokého okolí.

Jak se na Kolonádu na Reistně dostat

Jestliže přijíždíte do Valtic po silnici směrem od Břeclavi a projedete kolem čerpací stanice směrem dolů z kopce po hlavní silnici a budete pozorní, na horizontu protějšího dalekého kopce ji můžete spatřit v celé své kráse. Po cestě směrem od Mikulova ji krásně uvidíte již někde ze silnice za Sedlecem na vaší 2. hodině.

Když se ve Valticích vydáte směrem na Rakousko (ve směru od Břeclavi za restaurací Na Rychtě odbočíte vlevo), přijedete až přímo pod Reistnu, kde můžete, respektive musíte, na parkovišti odstavit auto a udělat si sem cca. 500 m procházku.

Vstupné na vyhlídku je 25 Kč (plné)  a 15 Kč (snížené).

Otevřeno je:

duben + září – pouze SO a NE: 10 do 17 hod.

květen – PÁ, SO, NE: 10 – 17 hod.

červen – srpen – denně: 10 – 17 hod.

Titulní foto: Viktor Hanáček

One thought on “Kolonáda na Reistně

Leave a Reply